Log3 (5.4) + log3 (5) - ?

+1
Ответы (2)
  1. 4 ноября, 11:40
    0
    Log3 (5.4*5)

    log3 (27)

    log3 (3 ^3)

    Ответ: 3
  2. 4 ноября, 11:44
    0
    Log (3) 5,4+Log (3) 5=Log (3) 27=Log (3) 3^3=3Log (3) 3=3.