Cos (sinx) = корень 2/2

+3
Ответы (1)
  1. 24 августа, 03:47
    0
    Sinx=π/4 u sinx=-π/4

    x=arcsin (π/4) + 2πk U x=π-arcsin (π/4) + 2πk U x=-arcsin (π/4) + 2πk U

    x=-π-arcsin (π/4) + 2πk, k∈z