Log²2 (1-x) - 2 log2 (1-x) - 3=0 log5x+log (x-1) = 1 log4x+log8x=5

Помогите решить!

+4
Ответы (1)
  1. 16 июня, 06:16
    0
    Log²2 (1-x) - 2 log2 (1-x) - 3=0 замена log2 (1-x) = а 1-х>0 x<1

    a ²-2a-3=0

    D=4+12=16

    a = (2+4) / 2=3 log2 (1-x) = 3 1-x=2³ 1-x=8 x=-7

    a = (2-4) / 2=-1 log2 (1-x) = - 1 1-x=2⁻¹ 1-x=1/2 x=1/2

    log₄x+log₈ x=5

    log₂² x+log₂³ x=5

    1/2 log₂ x + 1/3log₂ x = 5

    5/6 log₂x = 5

    log₂ x = 5*6/5

    log₂ x = 6

    x=2⁶=64