Log11 (x+4) + log11 (x-7) = log 11 (7-x)

Решить уравнение

+1
Ответы (1)
  1. 19 октября, 01:47
    +1
    Log11 ((x+4) * (x-7)) = log11 (7-x)

    log11 ((x+4) * (x-7) / - (x-7)) = 0

    log11 (-x-4) = 0

    -x-4=11^0

    -x-4=1

    -x=5

    x = - 5