A) 12x=1

b) - 6x=-15

c) - x=32

d) - 11x=0

e) 0,01x=6,5

f) - 2/7x=14

g) - 3,6x=6

h) 5x=-1/3

i) - 3/7x=-1

+2
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 07:15
    0
    A) x=1/12

    b) x=15/6 = 2 3/6 = 2 1/2=2,5

    c) x=-32

    d) x=0 / (-11) = 0

    e) 0,01x=6,5

    x=6,5/0,01=650/1=650

    f) - 2/7x = 14

    x=14*7 / (-2) = - 7*7=-49

    g) - 3,6x=6

    x=60 / (-36) = - 10/6 = - 5/3 = - 1 2/3

    h) 5x=-1/3

    x=-1/15

    i) - 3/7x=-1

    3/7x=1

    x=7/3