Lg (x^2) + lg ((x+10) ^2) = 2lg (11)

+1
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 10:05
    0
    ОДЗ

    x≠0

    x≠-10

    lg[x² * (x+10) ²]=lg11²

    [x (x+10) ]²=11²

    x (x+10) - 11=0

    x²+10x-11=0

    x1+x2=-10 U x1*x2=-11

    x1=-11 U x2=1