15 х*у*-5*у*+10 х*у помогите

+2
Ответы (1)
  1. 9 мая, 10:02
    0
    10 х + 5 у + 15=5 * (2 х+5y+3)

    8 а + 32b + 8 = 8 * (a+4b+1)