Упростите выражение

(a5) ^3:a^10*a=

+3
Ответы (1)
  1. 27 марта, 19:02
    0
    A) (a⁵) ³:а¹⁰·а=a¹⁵:а¹⁰·а=а⁶.

    б) ху²-13 ху²+5 ху² = (1-13+5) ху² = (-7) ху²=-7 ху².

    в) (3 х³у⁴) ³: (3 ху²) ²=27 х⁹у¹²: (9 х²у⁴) = 3 х⁷у⁸.

    г)