36m во 2 степени + 24mn+4n во второй степени

+2
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 22:04
    0
    36m²+24mn+4n² = (6m) ²+2*6m*2n + (2n) ² = (6m+2n) ² = (6m+2n) * (6m+2n)

    как-то так