X в кубе - (х-3) (х+3 х+9) + 9 х = - 18 х

+2
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 00:03
    0
    Х³ - (х-3) (х²+3 х+9) + 9 х=-18 х

    х³ - (х³-3³) + 9 х=-18 х

    х³-х³+27+9 х=-18 х

    9 х+18 х=-27

    27 х=-27

    х=-27:27

    х=-1