Вычислите:

tg 30° - ctg 150° - sin 270° + sin (-30°)

+5
Ответы (1)
  1. 3 августа, 09:02
    0
    Tg30° - ctg150° - Sin270° + Sin (- 30°) = 1/√3 - Ctg (180° - 30°) - (- 1) - 1/2 =

    = 1/√3 + Ctg30° + 1 - 1/2 = 1/√3 + √3 + 1/2 = 4√3/3 + 0,5