Cos (x-30°) - cos (x+30°)

+2
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 05:25
    0
    Cosx*cos30 + sinx*sin30 - (cosx*cos30 - sinx*sin30) =

    = cosx*cos30 + sinx*sin30 - cosx*cos30 + sinx*sin30 =

    = 2sinx*sin30 = 2*sinx*1/2 = sinx