Вычислите (х+у) ^2+2 х+2 у+1

+2
Ответы (1)
  1. 17 мая, 09:30
    0
    (x + y) ² + 2x + 2y + 1 = (x + y) ² + (2x + 2y) + 1 = (x + y) ² + 2 (x + y) + 1 =

    = (x + y + 1) ²