1. (3b-2) - (5-5b)

2.2x-3/3+7x-13/6+5-2x/2=x-1

3. - 10x (3a-4b-2)

4. 3y (a-2b)

+2
Ответы (1)
  1. 22 января, 00:04
    0
    1) (3b-2) - (5-5b) = 3b-2-5+5b=8b-7

    2) (2x-3) / 3 + (7x-13) / 6 + (5-2x) / 2=x-1

    2 (2x-3) + 7x-13+3 (5-2x) = 6 (x-1)

    4x-6+7x-13+15-6x-6x+6=0

    -x=-2

    x=2

    3) - 10x (3a-4b-2) = - 30ax+40bx+20x

    4) 3y (a-2b) = 3ay-6by