1) 5x+3 (x-1) = 6x+11

2) 8 (y-7) - 3 (2y+9) = 15

3) 3x-5 (2-x) = 54

4) 6 + (2-4x) + 5=3 (1-3x)

5) 0,6-0,5 (y-1) = y+0,5

6) 0,15) x-4) = 9,9-0,3 (x-1)

+5
Ответы (1)
  1. 28 апреля, 23:35
    0
    1) 5 х+3 (х-1) = 6x+11

    5x+3x-3=6x+11

    5x+3x-3-6x-11=0

    2x-14=0

    2x=14

    x=14:2

    x=7

    2) 8 (y-7) - 3 (2y+9) = 15

    8y-56-6y-27=15

    2y-83=15

    2y=15+83

    2y=98

    y=98:2

    y=49

    3) 3x-5 (2-x) = 54

    3x-15+5x=54

    8x-10=54

    8x=54+10

    8x=64

    x=64:8

    x=8