Tg (3 пx/32) = ctg (5 пх/32)

+3
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 08:07
    0
    tg (3 пx/32) = Ctg (5 пх/32)

    tg (3 пx/32) - Ctg (5 пх/32) = 0

    Sin (3 пx/32) / Cos (3 пx/32) - Cos (5 пx/32) / Sin (5 пx/32) = 0

    Sin (3 пx/32) * Sin (5 пx/32) - Cos (3 пx/32) * Cos (5 пx/32) = 0

    Cos (3 пx/32 + 5 пx/32) = 0

    Cos8 пx/32 = 0

    Cos πx/4 = 0

    πx/4 = π/2 + πk, k ∈Z

    x = 2 + 4k, k ∈Z