8a² (a-5) - 4a (a²-7) при а=3

+1
Ответы (1)
  1. 26 июня, 04:07
    0
    8a^3-40a^2+4a^3+28a^2=12a^3-12a^2=12a^2 * (a-1)

    a=3

    12*3^2 * (3-1) = 12*9*2=216