Решите уравнение:

а) (3 х-5) в квадрате=9 х в квадрате

б) (2 х+3) в квадрате=4 х (2 х+3)

в) (5 х-7) в квадрате = (5 (х+1)) в квадрате

+1
Ответы (1)
  1. 20 февраля, 08:35
    0
    A) 9x²-30x+25-9x²=0

    -30x+25=0

    -30x=-25

    x=25/30

    x=5/7

    б) (2 х+3) ²=4 х (2 х+3)

    4 х²+12 х+9-8 х²-12 х=0

    -4 х²+9=0

    х²=9/4

    х=3/2

    х=1,5

    в) (5 х-7) ² = (5 (х+1)) ²

    25 х²-70 х+49-25 х²-10 х-1=0

    -25x²-80x+48=0

    25x²+80x-48=0

    D=6400-4800=1600>0

    x¹=-80-40/50 = - 120/50=-2,4

    x²=-80+40/50=-40/50=-0,8