1) (a+7) ^2 2) b^2+10b+25 3) 25x^2-16 4) 9x^2-12xy+4y^2

+2
Ответы (1)
  1. 16 августа, 05:13
    0
    (а+7) ² = а² + 2*а*7 + 7² = а² + 14 а + 49

    b² + 10b + 25 = b² + 2*b * 5 + 5² = (b+5) ²

    25x² - 16 = (5x) ² - 4² = (5x-4) (5x+4)

    9x²-12xy + 4y² = (3x) ² - 2*3x*2y + (2y) ² = (3x - 2y) ²