Разложить на множители 7a-7b+ax-bx 1) (7+x) (a-b) 2) 7 (a-b) + x (a-b) 3) (7+x) (a-b) (a-b) 4) 7x (a-b)

+2
Ответы (1)
  1. 22 октября, 22:33
    0
    7a-7b+ax-bx = 7 (a - b) + x (a - b) = (a - b) (7 + x)