Решить: 1. log₃/₂ (1/2x) = 1 2. log₄ (9x²+1/4) = - 1/2 3. log₄ (7x-3) - log₄ (8 х-8) = 1/2 4. ln (2-x) = ln 5 - ln (x+4)

+2
Ответы (1)
  1. 17 мая, 18:04
    0
    1

    1/2x=3/2

    x=3/2:1/2

    x=3

    2

    9x²+1/4=1/2

    9x²=1/2-1/4

    9x²=1/4

    x²=1/36

    x=-1/6 U x=1/6

    3

    {7x-3>0⇒x>3/7

    {8x-8>0⇒x>1

    x∈ (1; ∞)

    log (x) [ (7x-3) / (8x-8 (]=1/2

    (7x-3) / (8x-8) = 2

    7x-3=16x-16

    16x-7x=-3+16

    9x=13

    x=13/9

    4

    {2-x>0⇒x<2

    {x+4>0⇒x>-4

    x∈ (-4; 2)

    ln (2-x) = ln[5 / (x+4) ]

    2-x=5 / (x+4)

    (2-x) (x+4) = 5

    5-2x-8+x²+4x=0

    x²+2x-3=0

    x1+x2=-2 U x1*x2=-3

    x1=-3 U x2=1