Х-4y+х+4 при х=2, y=3

z-t+t-3z при z = - 1, t=5

q-q+p-3p при q=-2, p=4

+3
Ответы (1)
  1. 11 июня, 06:29
    0
    2-12+2+4 = 16

    -1-5+5-3 = - 2

    -2 - (-2) + 4-12 = - 8