5sin^2 x+4sin x cos x-5cos^2 x=2

+1
Ответы (1)
  1. 4 ноября, 11:59
    0
    5sin^2x+4sinxcosx-5cos^2 x-2sin^2 x-2cos^2 x=0

    3sin^2x+4sinxcosx-7cos^2 x=0 / cos^2x

    3tg^2x+4tgx-7=0 | tgx=t

    3t^2+4t-7=0

    D=16+84=100

    t1=-4+10/6=-1

    t2=-4-10/6=-7/3

    tgx=-1 tgx=-7/3

    x1=3pi/4 + 2pik x3=arctg (-7/3) + 2pik

    x2=7pi/4 + 2pik x4=arctg (-7/3) + pi+2pik