Решить уравнение

Х^4+2x^3-x-2=0

+4
Ответы (1)
  1. 6 августа, 00:08
    0
    Х^4 + 2 х^3 - х - 2 = 0

    х^4 - х + 2 х^3 - 2 = 0

    х (х^3-1) + 2 (х^3-1) = 0

    (х+2) (х^3-1) = 0

    х+2 = 0 или х^3 - 1 = 0

    х = - 2 или х = 1