6x²-6xy-8x+8y при x=-4, y=2

+2
Ответы (1)
  1. 27 июля, 21:45
    0
    6 * (-4) ²-6 * (-4) * 2-8 * (-4) + 8*2=6*16-6 * (-4) * 2-8 * (-4) + 8*2=96 - (-48) - (-32) + 16=96+48+32=96+80=176