Log2/3 x=1/4log2/3 a+4/7log2/3 b

+1
Ответы (1)
  1. 25 марта, 23:51
    -1
    1/3log (2) x=1/12log (2) a+4/21log (2) b

    log2/3

    x=a/4+4b/7

    a=4n^1, b=7n^2, x=n^1+4n^2,

    x=1/28 (7a=16b)

    1/3log (2) x=1/84log (2) (7a=16b)