2nd квадрате + 5 х=-2

+3
Ответы (1)
  1. 9 августа, 19:32
    0
    2x²+5x=-2

    2x²+5x+2=0

    D=b²-4ac=25-16=9

    x₁ = (-5-3) / 4=-2

    x₂ = (-5+3) / 4=-1/2

    Ответ: - 2; - 1/2