1-sin^2 (-x) + cos (4pi-x) = cos (x-2pi)

+3
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 01:06
    0
    1-sin²x+cosx=cosx

    cos²x=0

    (1+cos2x) / 2=0

    1+cos2x=0

    cos2x=-1

    2x=π+2πn

    x=π/2+πn, n∈z