Log5 (x+1) - log5 (1-x) = log5 (2x+3)

+1
Ответы (1)
  1. 26 января, 12:50
    0
    ОДЗ

    {x+1>0⇒x>-1

    {1-x>0⇒x<1

    {2x+3>0⇒x>-1.5

    x∈ (-1; 1)

    log (5) [ (x+1) / (1-x) ]=log (5) (2x+3)

    (x+1) / (1-x) = 2x+3

    (2x+3) (1-x) - (x+1) = 0

    2x-2x²+3-3x-x-1=0

    2x²+2x-2=0

    x²+x-1=0

    D=1+4=5

    x1 = (-1-√5) / 2∉ОДЗ

    х2 = (-1+√5) / 2