Log5• (x2-2x) = log5• (2x+12)

+3
Ответы (1)
  1. 27 мая, 03:32
    0
    ОДЗ

    x ∈ (- 6; 0) ∪ (2; + ∞)

    x^2 - 2x = 2x + 12

    x^2 - 4x - 12 = 0

    D = 16 + 48 = 64 = 8^2

    x1 = (4 + 8) / 2 = 12/2 = 6;

    x2 = (4 - 8) / 2 = - 4/2 = - 2;

    Ответ

    - 2; 6