Cos (pi/2+arcsin1/5) алгебра

+1
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 05:35
    0
    cos (pi/2+a) = - sina

    cos (pi/2+arcsin1/5) = - sin (arcsin1/5) = - 1/5