7 Класс ^-^ Algebra

1,21 - х²=

144 - 49n²=

(a-2) ² (a+2) ²=

(5x - 2y) ²-9y²=

(2a+b) ² - (a-2b) ²=

(4p-q) ² - (2p+3q) ²=

+4
Ответы (1)
  1. 27 августа, 09:48
    0
    1,21-х^2 = (1,1-х) (1,1+х)

    144-49n^2 = (12-7n) (12+7n)

    (а-2) ^2 - (а+2) ^2 = (а-2-а-2) (а-2+а+2) = - 4*2 а = - 8 а

    (5 х-2 у) ^2-9 у^2 = (5 х-2 у-3 у) (5 х-2 у+3 у) = 5 (х-у) (5 х+у)

    (2a+b) ^2 - (a-2b) ^2 = (2a+b-a+2b) (2a+b+a-2b) = (a+3b) (3a-b)

    (4p-q) ^2 - (2p+3q) ^2 = (4p-q-2p-3q) (4p-q+2p+3q) = (2p-4q) (6p+2q) = 4 (p+2q) (3p+q)

    дополн. 3

    (а-2) ^2 (а+2) ^2=а^4+4 а^3+4 а^2 - 4 а^3 - 16 а^2 - 16 а+4 а^2+16 а+16=а^4 - 8 а^2 + 16