Algebra cos (2arcsin1/2) =

+4
Ответы (2)
  1. 2 февраля, 13:40
    0
    cos (2arcsin1/2) = 1-2sin ² (arcsin1/2) = 1-2 * (1/2) ²=1-1/2=1/2

    cos 2x = cos ²x-sin²x=1-2sin²x

    sin (arcsinx) = x
  2. 2 февраля, 15:03
    0
    = 1 - 2sin^2 (arcs in 1/2) = 1/2