Ctg (1/2 arccos (-1/3))

+1
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 02:05
    0
    По формулу ctg a/2=sina / (1-cosa) получим ctg (1/2arccos (-1/3)) = sin (arccos (-1/3) / (1-cos (arccos (-1/3)) = sin (π-arccos1/3) / (1-cos (arccos-1/3)) = sin (arccos1/3) / (1-cos (π-arccos1/3) = √1-1/9 / (1+1/3) = √8/9/4/3=2/3√2/4/3=1/2√2.