Сократите дроби:

/-черта дроби

1) ах/ау

2) 7 (х^2+2 ху+у^2) / 3 х+3 у

3) b^2-4c^2/b^2-4bc+4c^2

+3
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 21:52
    +1
    1) ах/ау=х/у

    2) 7 (x^2+2xy+y^2) / (3x+3y) = 7 (x+y) ^2/3 (x+y) = 7 (x+y) / 3

    3) (b^2-4c^2) / (b^2-4bc+4c^2) = (b+2c) (b-2c) / (b-2c) ^2 = (b+2c) / (b-2c)