A^2 + (3a-b) ^2=

(a-4) ^2+a (a+8) =

(a-c) * (a+c) - (a-2c) ^2=

+4
Ответы (1)
  1. 2 мая, 15:55
    0
    1) a² + (3a-b) ²=a²+9a²-6ab+b²=10a²-6ab+b²

    2) (a-4) ² + a (a+8) = a ²-8a+16+a²+8a=2a²+16

    3) (a-c) * (a+c) - (a-2c) ²=a²-c²-a²+4ac-4c²=-5c²+4ac