Представьте в виде многочлена: 1) (-c+d) (c+d) ; 2) (-x-y) (x-y) ; 3) (x+y) (y-x) ; 4) (-a+b) (b-a)

+4
Ответы (1)
  1. 6 июля, 17:03
    0
    (-c+d) (c+d) = d²-c²

    (-x-y) (x-y) = - (х+у) (х-у) = - (х²-у²) = у²-х²

    (x+y) (y-x) = у²-х²

    (-a+b) (b-a) = (в-а) ²=в²-2 ав+а²