Sin (2a) - sin (п/2-а) - sin (п-а) + cos^2 (а+п), cos a=sqrt3/2

+2
Ответы (1)
  1. 4 июня, 08:58
    0
    Cos a=Корень из 3/2, sin a=1/2;

    Sin 2a-cos a-sin a+cos^2a=2sin a cos a-соs a-sin a + cos^2 a=2*1/2 * sgrt3/2-sgrt3/2-1/2+3/4=-1/2+3/4=1/4