9y^2-24xy+16x^2/64x^3-27y^3

+3
Ответы (1)
  1. 20 июля, 07:46
    +1
    9y²-24xy+16x² = (3y-4x) ² = (4x-3y) ²

    64x³-27y³ = (4x) ³ - (3y) ³ = (4x-3y) (16x²+12xy+9y²)

    (9y²-24xy+16x²) / (64x³-27y³) = (4x-3y) ² / (4x-3y) (16x²+12xy+9y²) =

    = (4x-3y) / (16x²+12xy+9y²).