2 (4x-y) + 4 (3x+2y) - 6 (4x-2y) при x=2 y=-2

+2
Ответы (1)
  1. 31 мая, 03:04
    0
    2 * (4*2+2) + 4 * (3*2-2*2) - 6 (4*2+2*2) = 2*10+4*2-6*12=20+8-72=-44