2log4 6 + log4 (дробью 5.9) - log4 5

+1
Ответы (1)
  1. 21 августа, 10:35
    0
    2log4_ 6 + log4_ дробью 5/9-log4_ 5 = log4_36 + log4_ 5/9 - log4_5=

    =log4_ (36 * 5/9) - log4_5 = log4_20 - log4_5 = log4_ (20/5) = log4_4 = 1