вычислить:

arcsin (tg 3 п/4)

tg (arcsin (-1) + arcsin 1/2)

+1
Ответы (1)
  1. 13 мая, 09:12
    0
    Arcsin (tg 3pi/4) = arcsin (-1) = - pi/2

    tg3pi/4=-1

    tg (arcsin (-1) + arcsin1/2) = tg (-pi/2+pi/6) = tg (-pi/3) = корень3.