1 + sin 2x - sin x = cosx

+3
Ответы (1)
  1. 17 марта, 21:06
    0
    1 + sin 2x - sin x = cosx

    sin^2x + 2sinxcosx + cos^2x - sinx - cosx = 0

    (sinx + cosx) ^2 - (sinx + cosx) = 0

    (sinx + cosx) * (sinx + cosx - 1) = 0

    1) sin x + cos x = 0

    tgx + 1 = 0

    tgx = - 1

    x = - pi/4+pik, k∈Z

    2) sinx + cosx = 1

    √2*sin (pi/4 + x) = 1

    sin (pi/4 + x) = √2/2

    pi/4+x=pi/4+2pik

    x=pi/4-pi/4+2pik

    x=2pik, k∈Z

    pi/4+x=3pi/4+2pik

    x=3pi/4-pi/4+2pik

    x=pi/2+2pik, k∈Z