Htibnm ehfdytybt 5 (x-2) - 4 (5x-3) = 17-12x

+5
Ответы (2)
  1. 29 декабря, 13:44
    0
    5 (x-2) - 4 (5x-3) - 17+12x=5 х-10-20 х+12-17+12 х=-13 х-15; - 13 х=15 х=13/15
  2. 29 декабря, 14:53
    0
    5 х-10-20 х+12=17-12 х

    -15 х+12 х=10+17-12

    -3 х=15

    х=-5