Вычислите: arcsin 1 - arcsin 1/2 + arcsin (-√3/2)

+4
Ответы (1)
  1. 25 августа, 08:29
    0
    arcsin 1 - arcsin 1/2 + arcsin (-√3/2) = П/2-П/6-П/3 = (3 П-П-2 П) / 3=0