Sin (180-x) - cos^2 (180 x) / cos (x-270)

+1
Ответы (1)
  1. 13 октября, 01:12
    0
    sin (180-x) - cos² (180-x) / cos (x-270) = sin x - cos²x / (-sin x) = sin x + cos²x / sin x =

    (sin²x + cos²x) / sin x = 1 / sin x