Вынесите за скобки общий множитель а) 2a^2b^2-6ab^2+2a^2b б) 3a^3m+9a^2b-6am^2 г) x (x-4) - 5 (4-x) д) b (b-1) + (1-b)

+3
Ответы (1)
  1. 13 октября, 09:45
    0
    2a^2b^2-6ab^2+2a^2b=2ab (ab-3b+a)

    3a^3m+9a^2b-6am^2=3a (a^2m+3ab-2m^2)

    x (x-4) - 5 (4-x) = (x-4) (x+5)

    b (b-1) + (1-b) = (b-1) (b-1) = (b-1) ^2