Вычислите tg (arccos 3/5).

+3
Ответы (1)
  1. 1 сентября, 23:50
    0
    tg (arccos3/5) = sin (arccos3/5) / cos (arccos3/5) = (4/5) / (3/5) = 4/3

    cos (arccos3/5) = 3/5

    cos^2 (arccos3/5) = 9/25

    sin^2 (arccos3/5) = 16/25

    sin (arccos3/5) = 4/5