cos 4455° - cos (-945°) + tg 1035° - ctg (-1500°).

+3
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 16:14
    0
    cos (90+45) - cos (180-45) + tg (90+45) + ctg 60

    -sin45+cos45-ctg45 + ctg60

    -√2/2 + √2/2 - 1 + √3/3

    =-1+√3/3 = - 3+√3/3