A+b если a = 8*10^n+2, b = 4*10^n+1

+4
Ответы (2)
  1. 10 июля, 13:07
    0
    a+b=8*10^n+2 + 4*10^n+1=4*10^n+1 * (2*10+1) = 21*4*10^n+1=84*10^n+1=840*10^n
  2. 10 июля, 16:44
    0
    8*10^n*10^2+4*10^n*10=10^n (200+40)

    10^n*240 - ответ